Stillehavets fineste sykkeltur!

2. september 2013 § 1 kommentar

Maupiti, Isle de la Societe, French Polynesia

m_P1240144

Har kanskje sagt det før, men dette er helt klart et av de beste stedene vi har vært! Maupiti ligger bare 26 nautiske mil vest for Bora Bora, men er mye mindre besøkt enn den velkjente naboøya. Her er det så trivelig og avslappet at det eneste du har lyst til er å sykle rundt og rundt øya, og smile og vinke til alle du møter (det tar en halv time å sykle rundt HELE øya. Og de to siste dagene har vi gjort nettopp det, med stopp på en strand halvveis rundt. Mikkel og Billie i barnesete og Birk stolt på egen sykkel.

Som de fleste andre av Selskapsøyene er Maupiti en vulkansk atoll med høye fjellformasjoner omringet av korallrev. Passet inn i lagunen her har rykte på seg for å være krevende og kjipt ved mye svell, men vi hadde god timing og det har ikke blåst mye på lenge så det var lite sjø. Vivian på «Duende», som gikk inn rett før oss ga en god beskrivelse over VHF’en da de var gjennom: «well, it was more boring than scary, I didn’t even get out my camera».

Imponerende nok dyrker de lokale mye grønnsaker og frukt, selv med dårlig jord og begrenset dyrkbart areal. Det er fullt av store og fyldige mango- og brødfrukttrær fulle av frukt, og det tette bladverket gir litt etterlengtet skygge i varmen. Selv ute på motusene (sandbelagte koralløyer som danner revet rundt lagunen) dyrker de grønnsaker og frukt. De får til og med opp drikkbart vann fra grunnen der ute!

Da vi kom inn lå det to andre båter for anker her utenfor den lille landsbyen, nå er vi kanskje så mye som 20 båter (alle venter på passatvind for å seile vestover). Det er ikke mange tursiter her, bare noen få som bor på et av øyas få pensjonat, eller andre seilere, men stort sett er det bare lokalbefolkning. Jo er blitt kompis med båtbyggeren her, som forer oss med pamplemousse hver gang vi går forbi han. En av våre første opplevelser her var at vi fikk to store bananstokker, grønnsaksdama mente at barna jo måtte ha frukt og hun ville ikke ha betalt!

Vi seilte hit sammen med kompisbåtene Maha Papou, Duende og Gadjo Dilo, og i tillegg har vi hooket opp med to andre franske barnebåter, så selskapslivet bare fortsetter. De siste fire dagene har det vært to barnebursdagsfester (også for voksne!) på stranden og ellers hyppig sosialisering – veldig trivelig, men også litt slitsomt med kveldsrangling ettersom Mikkel starter dagen om bord her rimelig punktlig klokken 06.00… Birk snakker nå skikkelig godt engelsk, Billie skjønner mye og prater også en del, og noen av Mikki’s første ord er «bye bye» og «hello», i tillegg til viktige ord som jolle, båt, tau og kake.

Det er mye manta rays her, om morgenen svømmer de forbi ankringsplassen, og vi ser dem tydelig i det klare vannet. Jo snorklet med mantas større enn jolla for noen dager siden – det er utrolig! I morgen, etter at Birk og Jo har besteget øyas fjelltopp, ankrer vi opp rett ved der mantaene holder til, så kanskje vi får dykket mer med dem…

Om noen dager (hvis været tillater det!) fortsetter vi vestover fra Selskapsøyene, og seiler dermed ut av Fransk Polynesia. Vi har vært i denne franske delen av Stillehavet i tre og en halv måned nå, og har opplevd mye kultur og natur på de tre øygruppene Marquesas, Tuamotus og Selskapsøyene. Vi begynner å bli skikkelig gode på vårt nokså begrensede franske vokabular også. Det er utrolig å se kontrastene; fra storbyen Papeete og turistmaskinen Bora Bora til utenforliggende Fatu Hiva og små atoller i Tuamotus. De høye fjellkledde vulkanske øyene mot atollene med korallrev som så vidt stikker over vannoverflaten. For noen farger, blomster, trommer og trivelige avslappede folk. Og wow, for noen strender og laguner!

Men før vi sier au revoir til Selskapsøyene og Fransk Polynesia, blir det nok et siste stopp på den vestligste atollen, Ile Maupihaa. Der bor det kun syv personer og det skal være et fantastisk sted!

m_P1230696 Går ikke lenger inn, lagunen er ikke kartlagt…

m_P8310166 Spasertur over til Motu Auira

m_P1240272 Papou + Felice

m_P1240264 Med Lou

m_P1240252

m_P1240232 Power!

m_P1240226 Aubergin og tomat rett i sanden

m_P1240223 Maupiti fra Motu Auira

m_P1240216

m_P1240165

m_P1240160 Trøtt på tur

m_P1240142 Duende + Felice

m_P1240128

m_P1240112

m_P1240102

m_P1240084 Med Flora (kjæresten til Mikki!)

m_P1240055

m_P1240054 Chez Mimi

m_P1240052

m_P1240047

m_P1240036 Med Bram (Duende)

m_P1240034 Postbilen!

m_P1240023 Hjemmemekka båt, hi hi…

m_P1240002 Petroglyfer

m_P1230977 In the jungle

m_P1230959 Kopra-produksjon her også

m_P1230949 Glad gutt I

m_P1230941 Glad gutt II og III

m_P1230938

m_P1230926 Dessverre har de en tendens til å modne samtidig…!

m_P1230909 Flora + Mikki – love and hate!

m_P1230895 Kanonball, på fransk: «Ballon de prisonnement»

m_P1230881 Temoe (Maha Papou) 10 år!

m_P1230860

m_P1230854 Hipp hurra for Temoe!

m_P1230849

m_P1230835

m_P1230815

m_P1230794 Drømmeskuta – Zoomax (Alubat Segeal)

m_P1230790 Digg ankringsplass!

m_P1230753

m_P1230750

m_P1230737

m_P1230734 Papa-Papou og Jo

m_P1230733

m_P1230709 Maupiti

m_P1230702

§ One Response to Stillehavets fineste sykkeltur!

  • Nina sier:

    Hei kjære Borkhusene
    Her er skolestart for Kasper i 2 klasse og jobbstart for meg overstått. Ole skal være hjemme i 4 mnd med Ida som er blitt så stor! Hodet er litt påvei ut av boblen og jeg savner deg sykt her hjemme Maria. Ser helt fantastisk ut hos dere, er en fryd å følge dere.
    Tenkte på denne oppskriften, vet ikke om den kan funke med det dere har?
    Bananpannekaker:
    2 moste bananer
    2 egg
    3ss valgfritt mel
    1 ts bakepulver
    3 ss havregryn

    Miks! Stek!
    Kysser og klemmer fra oss Juul Bjørke Thomsen

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

What’s this?

You are currently reading Stillehavets fineste sykkeltur! at "S/Y Felice".

meta

%d bloggere liker dette: